Jednodniowy detoks organizmu – dieta cud?

W ostatnich czasach coraz częściej słyszymy lub zaczynamy się interesować dietami oczyszczającymi. Spowodowane jest to zmianami w naszej diecie, która jest uboga w błonnik co powoduje złe samopoczucie, a czasem zaparcia. Często oczywiście takie postępowanie ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Osoby z tej pierwszej grupy stosują go raz dwa razy w tygodniu aby oczyścić organizm z toksyn i poprawić swoje samopoczucie.

Propozycji takich diet jest całe mnóstwo, jednak do najpopularniejszych należą:

  • Dieta jednego owocu,
  • Dieta Bananowa,
  • Dieta Twarogowa,
  • Dieta Kapuściana.

Przed zastosowaniem jednej z nich warto zasięgnąć rady lekarza lub dietetyka. Nie wskazane jest również stosowanie ich dłużej dwa dni, gdyż może to doprowadzić do zwolnienia  przemiany materii. Postępowanie  takie może doprowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu całego organizmu. Zobacz, co warto jeść podczas odtruwania.

Detoks organizmu dietą kapuścianą

Jak każdy z nas wie kapusta kiszona to bogactwo witamin oraz przeciwutleniaczy. Doskonale usuwa toksyny z naszego organizmu oraz dobrze wpływa na regulację trawienia. Dzięki bakteriom kwasu mlekowego, które znajdują się w kiszonej kapuście – są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania jelit. A przy tych wszystkich plusach trzeba dodać, że jest ona niskokaloryczna.

Czas trwania kuracji powinien trwać dwa dni i polega na zjedzeniu codziennie kilograma płukanej kapusty (płuczemy w zimnej wodzie). Oprócz niej możesz w ciągu dnia zjeść jednego pomidora, marchewką, łyżkę oliwy z oliwek, jajko oraz jabłko – można zrobić surówkę. Jednak podstawą jest jedzenie kapusty w niezmienionej formie.

Dieta bananowa

Charakteryzuje się tym, że jest mało kaloryczna bo przewiduje spożycie około 1000 kalorii. Trwa ona jeden dzień i na ten dzień potrzebujesz 6 bananów, a oprócz tego dozwolone są dwie przekąski według upodobań do wyboru mamy:

  • mały jogurt naturalny,
  • dwie mandarynki,
  • jabłko,
  • maślanka – około 125 ml,
  • dwa średnie pomidory.

Detox organizmu – dieta jednego owocu

Dieta trwa oczywiście jeden dzień i w ten dzień zjadamy dwa kilo świeżych owoców. Ilość tą trzeba podzielić na 5-6 porcji. Wybierać powinno się owoce bogate w cukier, takie jak – winogrona, jabłka, gruszki, morele, arbuzy, truskawki.

Dieta Twarogowa

To kolejna dieta o bardzo małej ilości kalorii, bo zawiera ich około 800. Podstawowym produktem jest twaróg, potrzebujesz go 750 gram. Porcje tą dzielimy na cztery. Pierwszą porcję sera miksujemy w połowie z bananem dodajemy sok z cytryny, pozostałą połówkę wkroić do serka i zjadamy na śniadanie. Na drugie śniadanie zjadamy tylko połowę banana. Na kolejny posiłek, czyli obiad zjadamy kolejną porcje sera z 50 gramami skrojonej papryki oraz kromkę chrupkiego pieczywa. Na podwieczorek zjadamy kolejną porcję sera z otartą skórką cytryny. Na ostatni posiłek zjadamy porcje sera z ziemniakiem.
Nie ważne, który sposób detoksu wybierzesz, to do tego zawsze wypijamy około 2 litrów wody. Oprócz wody możemy wypijać ziołowe herbaty.

Co najważniejsze, nie wolno zbyt długo i często oczyszczać organizmu. Oczywiście jak każda restrykcyjna dieta niesie za sobą duże ryzyko niedoborów oraz osłabienie organizmu. Trzeba też mieć na uwadze, że w taki dzień nasze samopoczucie oraz koncentracja mogą być obniżone. Czasami lepie postawić na dłuższe kuracje, na przykład mieszkankami ziół – jak Fibra Vitale.

Należy również w takie dni powstrzymać się od nadmiernego wysiłku oraz ciężkich prac. Trzeba mieć na uwadze, że są one ubogo składnikowe i nisko kaloryczne, zatem łatwo o omdlenia spowodowane spadkiem ciśnienia. Dlatego warto przeprowadzać detoks organizmu w weekend  lub w inny dzień wolny od obowiązków oraz nie planowania niczego innego na ten dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *